Skip to content

chatGpt/هوش مصنوعی در مسیر تکامل

By | Published | بدون دیدگاه


هوش مصنوعی/chatgptchatGPT
نسخه ای  روزآمد از هوش مصنوعی + پیوست ویدیو آموزش ساخت اکانت chatgpt

chatGpt  یک محصول توسعه یافته و روزآمد از شاخه های هوش مصنوعی محسوب می شود. خیلی وقت نیست که از ورودش به بازار گذشته اما با این حال سر و صدای زیادی به پا کرده، نظر ها را به خود جلب کرده و در صدر اخبار و رویدادهای فناوری نشسته است.

یک چت بات بروز رسانی شده و حیرت انگیز که یقینا آینده و مسیر رشد تکنولوژی جوامع را در زمینه های گونانون تغییر اساسی خواهد داد.

chatGpt توسط شرکت openAl راه اندازی و توسعه یافته است. openAI (اوپن ای آی) همان شرکتی است که ایلان ماسک معروف و مالک جدید برند توییتر با نام ایکس از بنیانگذارانش بوده است.

چت جی پی تی به عنوان یک ربات، که توانایی گفتگو با انسان را دارد، شناخته شده که البته در این کار دقت و قدرت قابل ملاحظه ای هم از خود نشان داده است.

به عنوان رقیب قدرتمند گوگل

کارشناسان و دست اندرکاران امر chatGpt را جایگزین موتور جستجوی گوگل می دانند اگر چه ممکن است در حال حاضر این ادعا کمی غلو آمیز به نظر بیاید اما به هر صورت در آینده نه چندان دور، می توان این دو را رقیب، و chatGpt را به عنوان یک آلترناتیو قدرتمند در نظر گرفت.

آینده این چت بات چگونه  خواهد بود؟

بنیانگذارانش این چت بات را تنها، نسخه اولیه یک پروژه رو به تکامل معرفی می کنند، به شکلی که سم آلتمن مدیر عاملpoenAl  می گوید:

این نسخه تنها یک دموی ابتدایی است.

او ادعا می کند که در آینده ای نزدیک انسانها یک مشاور و دستیار توانمند را در اختیار خواهند داشت که می توانند در مورد جنبه های مختلف به آن مراجعه کرده، سوالاتشان را مطرح و پاسخ مناسب دریافت کنند.

بحت در مورد chatGPT فراوان است همچنان که در این مدت مقالات و اظهار نظر های بیشماری صورت گرفته و بی شک در آینده هم دامنه این واکنش ها و تعاملات  روزافزون تر خواهد شد.

 موضوع :    پیدایش chatGpt

شاید لازم باشد که به خاطر اهمیت موضوع و  با توجه به این نکته که ورود چت جی پی تی به گستره ارتباطاطات بین المللی و تاثیری که می شود از آن با نام انقلاب ارتباطی نام برد پیش از بحث در موزد کارکرد و نحوه تعامل با این چت بات، در مورد تاریخچه، نحوه پیدایش و شکل گیری تریجی اش صحبت به میان آید.

تاریخچه از ویکی پدیا

در اکتبر ۲۰۱۵، ماسک، آلتمن و سایر سرمایه‌گذاران تشکیل این سازمان را با سرمایه اولیه ۱ میلیارد دلار اعلام کردند. در ۲۷ آوریل ۲۰۱۶, OpenAI، نسخه عمومی و بتای “Open AI Gym” و پلتفرم آن را برای یادگیری تقویتی منتشر کردند.

در ۵ دسامبر ۲۰۱۶، اوپن ای‌آی، Universe، یک پلتفرم نرم‌افزاری برای اندازه‌گیری و آموزش هوش عمومی (general intelligence) مصنوعی از طریق منابعی مثل بازی‌ها، وبسایت‌ها و سایر کاربردها را منتشر کرد.

هوش مصنوعی/openAi

در مورد مدیر عامل و شرکت ارایه دهنده: 

chatGpt محصول شرکت openAi است.شرکت اوپن ای آی نیز به نوبه خود ساخته و پرداخته چند هم بنیانگذار از جمله سم آلتمن و ایلان ماسک و تعدادی دیگر از فعالان علاقه مند به پژوهش در زمینه های مخلاف هوش مصنوعی می باشد.سم آلتمن مدیر عامل شرکت و همانطور که گفته شد از بتیانگذاران شرکت به شمار می رود که در ادامه در مورد او بیشتر توضیح داده خواهد شد.

شرکت openAi 

اوپن ای‌آی (به انگلیسی: Open AI ) یک شرکت پژوهشی غیرانتفاعی هوش مصنوعی آمریکایی (AI) است که هدفش توسعه هوش هوش مصنوعی دوستانه برای خدمت به بشریت است. برای همکاری آزادانه با سایر موسسات و پژوهشگران، اوپن ای‌آی پتنت‌ها و تحقیقات خود را به صورت عمومی منتشر می‌نماید. اطلاعات بیشتر در ویکی پدیا

ساموئل اچ آلتمن (به انگلیسیSam Altman) (زادهٔ ۲۲ آوریل ۱۹۸۵) یک همجنس‌گرا، کارآفرین، برنامه‌نویس، سرمایه‌گذار خطرپذیر و وبلاگ‌نویس یهودی – آمریکایی است. او مدیر شتابدهنده وای کامبینیتر است و در دوره‌ای منتهی به نوامبر ۲۰۲۳ از اعضای هیئت‌مدیره مؤسسه غیرانتفاعی اوپن‌ای‌آی بود. شرکت وپن‌ای‌آی شرکتی است که چت‌جی‌پی‌تی را توسعه داده است. اطلاعات تکمیلی در ویکی پدیا

اخراج جنجالی و بازگشت سم آلتمن

در ماه نوامبر ۲۰۲۳ شرکت openAi طی انتشار یک بیانیه دور از انتظار اعلام کرد که سم آلتمن ( مدیر عامل) شرکت از سمتش کنار گذاشته شده است. در بیانیه یاد شده علت این تصمیم غیر منتظره (از نظر افکار عمومی) صادق نبودن یا روراست نبودن مدیر عامل با اعضای هیئت مدیره مدیره اعلام شده است.

در بیانیه گفته شده بود که این تصمیم نتیجه یک بررسی ژرف اندیشانه بوده است. اما پافشاری مدیران شرکت و تهدید عمومی کارکنان به استعفا باعث شد تا سم آلتمن تنها بعد از ۵ روز به شرکت بازگردد. این بازگشت با تشکیل هیئت مدیره آن هم با ترکیب جدید همراه شد.

chatGPT – رشد وحشتناک در میزان محبوبیت

میزان رشد مجبوبیت چت جی پی تی مصداق ضرب المثل یک شبه ره صد ساله رفتنه.این محصول جذاب درسال ۲۰۲۲ معرفی شد و بعد ازآن بلافاصله با شیب تند پله های رشد و محبوبیت را در نوردید. مطالق آماری که ارایه شده، میزان محبویتی که chatGpt در دو ماه کسب کرده است را اینستاگرام در طی ۲ سال و تیک تاک در ۹ ماه بدست آورده اند.

نحوه ایجاد حساب کاربری  chatGPT

chatGptاز زبان خودش

chatGpt خودش را معرفی می کند:

تعریف chatGPT از زبان خودش 

برای معرفی و آشنایی با این چت بات تصمیم گرفتیم برای کسب تجربه  هم که شده  موضوع را با خود chatgpt در میان بگذاریم و از خودش جواب  بگیریم. در ادامه پاسخ هایی که به ما داده آمده است:

? what is chatGpt

چت جی پی تی چیست؟

ChatGPT  یک مدل زبان پیشرفته است که توسط شرکت OpenAI  توسعه یافته و طراحی شده است تا متنی شبیه به انسان بر اساس ورودی‌هایی که دریافت می‌کند، تولید کند. این فناوری از معماری GPT-3  استفاده می‌کند و بر روی متن‌های متنوع اینترنت آموزش دیده است که به آن اجازه می‌دهد تا درک کند و به انواع گسترده‌ای از موضوعات و ورودی‌ها پاسخ دهد.

ویدیو آموزشی ساخت اکانت در chatgpt

 ? how does chat gpt work

چت جی پی تی چگونه کار می کند؟

ChatGPT  با استفاده از یک تکنیک به نام یادگیری عمیق کار می‌کند که به وسیله آن مقادیر زیادی از داده‌ها را پردازش کرده ، الگوها را درک و پاسخ‌های مرتبط با آن را تولید می‌کند. Chat gpt از معماری مبتنی بر تبدیل ‌دهنده استفاده می‌کند که به آن اجازه می‌دهد تا متن ورودی را شبیه به انسان درک و تولید کند، که مناسب برای استفاده در چت‌بات، دستیاران مجازی و دیگر برنامه‌های هوش مصنوعی حرفه‌ای است.

 • Applications of ChatGPT
 • کاربردهای chatgpt کدامند؟

ChatGPT کاربردهای گسترده‌ای دارد که شامل موارد زیر است:

چت‌بات‌های پشتیبانی مشتری

– دستیاران مجازی

– تولید محتوا

– ترجمه زبان

– پیشنهادات شخصی

– و بسیار بیشتر

 • Benefitsof ChatGPT
 •  مزایایchatGPT

بعضی از مزایای کلیدی استفاده از ChatGPT عبارتند از:

– درک زبان طبیعی

– پاسخ‌های زمینه‌ای

– قابلیت های قابل تغییر

– پشتیبانی چند زبانه

– گزینه‌های سفارشی سازی

– و بسیار بیشتر

 • Use Cases
 • موارد استفاده

بگذارید به برخی از موارد استفاده‌  ChatGPT نگاه کنیم:

– چت‌بات‌های پشتیبانی مشتری که می‌توانند پرسش‌های پیچیده را اداره کرده و پاسخ‌های شخصی را فراهم کنند.

– دستیاران مجازی که به کاربران در وظایفی همچون برنامه ریزی، یادآوری ها و بازیابی اطلاعات کمک می‌کنند.

– تولید محتوا برای وبلاگ‌ها، مقالات و پست‌های رسانه‌های اجتماعی

– خدمات ترجمه زبان که ترجمه دقیق و صحبت صحیح را فراهم می‌کنند.

 • Limitations and Challenges
 • محدودیت ها و چالش ها

اگرچه ChatGPT از فواید بسیاری برخوردار است، اما برخی محدودیت ها و چالش ها را نیز در خود دارد، نظیر:

انعطاف ناپذیری در ارایه داده های آموزشی

عدم توانایی در درک زبان پیچیده یا نوآورانه

– دشواری در حفظ زمینه های همسان در طول گفتگو های طولانی

– و مشکلات متعدد دیگر

 • Future Developments
 • تحولات آینده

OpenAI  به طور مداوم در حال بهبود ChatGPT  و توسعه ویژگی های جدید است. بعضی از توسعه های آینده شامل:

– بهترین دستورالعمل ها برای پرسش های پیچیده و گفتگو های چندی نفری

– قابلیت های بهبود یافته در فهم و تولید زبان

– پشتیبانی چندین زبانه و بهبود یافته

– و بسیار بیشتر

chatgpt

چشم انداز 

 • future
 • آینده

ماشین‌های هوشمند می‌توانند با استفاده از الگوریتم‌های پیشرفته و یادگیری ژرف، به طور خودکار و بدون نیاز به تعریف قواعد دستوری، به زبان‌های مختلف صحبت کنند و پاسخ‌های دقیق و منطقی به سوالات بدهند.

در آینده، شاید چت‌های هوشمند بتوانند با تشخیص الگوهای رفتاری کاربران، با آن‌ها  بیشتر ارتباط برقرار کرده و به صورت دقیق‌تری به نیازها و خواسته‌های آن‌ها پاسخ دهند. همچنین، ترجمه خودکار و بیشتری در متن‌ها و صحبت‌های چندزبانه صورت خواهد گرفت.در کل، می‌توان گفت که آینده‌ی چت جی پی تی بسیار پیشرفته‌تر و هوشمندتر از حال حاضر خواهد بود به شکلیکه قادر خواهد شد با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته، بهترین تجربه‌ی ممکن را برای کاربران ایجاد کند.

مدير وب سايت - دانش آموخته علوم ارتباطات-روزنامه نگاري از دانشگاه آزاد مركز - داراي سابقه فعاليت در زمينه هاي متعدد مطبوعاتي - توليدات محتوايي - كارشناس رسانه نوشتاري - وبمستر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Shopping cart0
There are no products in the cart!
Continue shopping
0